Startovní číslo: 43
Kategorie: Závodní auto
Bude stanovena
Cena na dotaz ks

Když Porsche 904 debutovalo na okruhu Solitude v Německu v listopadu 1963, byl také připraven plán postavit minimálně 100 vozidel, aby splňovalo předpisy FIA pro homologaci závodních i silničních vozidel.

Protože však měl Peugeot výhradní právo označovat vozy trojciferným číslem s nulou uprostřed, Porsche jej nesmělo uvádět na trh jako 904, interní označení, ale jako Carrera GTS. To připomíná to, co se stalo 901, která musela ze stejného důvodu změnit své označení na 911. Obě vozidla navrhl Ferdinand Alexander Porsche, známý jako Butzi. 904 považoval za svou nejlepší – lepší než legendární 911.

GTS znamená Gran Turismo Sport a 904 měla sportovním vozům co nabídnout po stránce designu. Jeho karoserie byla vyrobena z polyesterové pryskyřice vyztužené skelnými vlákny a vážila pouhých 145 kg. Byla přilepena na ocelový rám a přišroubována – chytrá alternativa ke složitějším trubkovým rámům. Nejen, že udržela nízké výrobní náklady, ale také zajistila dříve neznámou úroveň tuhosti. Vysoce inovativní jednotka karoserie a rámu byla ručně vyrobena v letecké továrně Heinkel ve Speyeru místo ve Stuttgartu.

Aby 904 získala výhodu lehké konstrukce v závodech, upustilo se od gumových těsnění na dveřích, a proto byl v interiéru hluk a průvan - skutečné závodní auto! Závodně osvědčený 2 litrový čtyřválcový boxer motor z 356 byl použit spíše než nový 6 válcový motor typu boxer z Porsche 911. Byl skryt jako středový motor pod velkým, odnímatelným zadním krytem spolu se skrytým kufrem, nařízeno předpisy FIA pro vozy GT. S vlastní hmotností pouhých 650 kg dokončil sériový vůz sprint z 0 na 100 za 5,5 sekundy a jel maximální rychlostí 252 km/h.

Díky silné poptávce soukromých jezdců bylo nakonec smontováno celkem 116 vozidel a většina z nich byla dodána do USA.

904 na sebe nenechalo dlouho čekat. Jen o několik měsíců později zvítězily, díky své dobré ovladatelnosti, dvě 904 v meandrující Targa Florio v dubnu 1964. Pucci / Davis vyhráli první místo v # 904-006 a Linge/Balzarini skončili na druhém místě v # 904-005. Toto dvojité vítězství mělo být následováno mnoha dalšími mezinárodními vítězstvími ve třídě GT a celkovými vítězstvími. 904 se osvědčila jak na závodní dráze, tak v kopcích.

Aby nezůstalo pozadu v rostoucí konkurenci, bylo pro závodní oddělení Porsche vyrobeno šest 904 s 6 válcovými motory typu boxer a dvě s 8 válcovými motory typu boxer. Postupem času bylo mnoho vozidel zákazníků přestavěno na 904/6, což byl složitý proces, který v továrně trval asi tři týdny a zahrnoval úpravy převodovky, rámu a karoserie.

Nejvýznamnější události 904-040 jsou do značné míry spojeny s jejím prvním majitelem Léonem Dernierem, známým jako Eldé, z Belgie, který byl na konci 50. a na začátku 60. let známým sportovním automobilovým závodníkem. Poprvé soutěžil v roce 1953 ve Spa-Francorchamps. Závod byl součástí nově vytvořeného mistrovství světa sportovních vozů. Peugeot 203, který kopilotoval s Claudem Collardem, ale přišel o kolo a vozidlo bylo diskvalifikováno za použití neoprávněné pomoci.

O dva roky později se umístil na nejvyšší pozici na 24hodinovce v Paříži v Montlhéry, kde skončil celkově pátý s druhým pilotem Charlesem de Cortanzem. Na 24 hodin Le Mans 1959 obsadil celkové 2. místo, což byl úspěch, který zopakoval v roce 1962. V obou případech byl Jean Blaton jeho týmovým kolegou.

Během 60. let byl v belgických závodních týmech Equipe Nationale Belge a Ecurie Francorchamps, kde soutěžil v belgickém šampionátu cestovních vozů, německém okruhovém šampionátu a mezinárodních závodech sportovních vozů. V tomto procesu z velké části propagoval modely Ferrari, včetně 250 GT SWB, 250 LM, 250 GTO, 250 Testa Rossa atd.

Po akvizici 904-040 v roce 1964 s ní Eldé závodil v sérii závodů do vrchu, kde skončil celkově 1. v Laroche-Samre, celkově 2. v Ste Cécil - Hauberment a Citadelle de Namur. Během Eldého vlastnictví se 904-040 účastnilo až osmi závodů, vedle 250 GT SWB, na kterém závodil, ale více než ostatní modely Ferrari, které propagoval.

Eldého největší úspěchy byly ve 24hodinových závodech. V roce 1964 závodil s 904-040 se startovním číslem 43, aby 17. května skončil na 8. místě ve třídě GT2.0 na 500 km Spa, poté se umístil celkově na 6. místě jak na Zolder GP 19. července, tak na Rheinland Pfalz Preis Nurburgring 1. srpna. Zdálo se, že se těchto závodů účastní jako soukromník bez známého sponzora.

Poté, co si 904-040 zajistil celkové 10. místo s vítězstvím ve třídě na 2. místě na 500 km Spa v roce 1965, byl prodán Verdoedtovi. Hoffman z Německa od něj vůz koupil a nechal jej zrestaurovat s novou karoserií.

Rok: 1964

Popis modelu: Model bude mít otevírací dveře, kapotu nad motorem a zavazadlový prostor. Model vychází z vozu ze závodu vozu 500 KM SPA 1964, závodník Leon Dernier. Bližší informace včetně obrazové dokumentace budou doplněny.

Dostupnost: Model je plánován na rok 2024, přibližně konec 2. čtvrtletí nebo čtvrtletí 3. Model lze předobjednávat.

Cena u výrobce: Cena modelu u výrobce je 697€.