Vůz vznikl pro sérii okruhových závodů Super…

5.450 Kč

Mercedes-Benz SSKL #12 (1931)

Dominantní Mercedes na sklonku jeho kariéry

Závodní scéna od poloviny do konce dvacátých let a dokonce v roce 1931 byla převážně ovládána jednou značkou automobilů. Jednalo se o Mercedes-Benz se svými legendárními kompresory o objemu 7,1 litrů z řady SSK.

V roce 1931 se staly značky Alfa Romeo a Bugatti vážnými protivníky pro Mercedes-Benz na závodní trati. Profesor Ferdinand Porsche, ředitel oddělení vývoje závodních vozů Mercedes-Benz, odpověděl snížením váhy SSK, známého jako „Bílý slon“ kvůli jeho mocnému vzhledu, ohromujícímu výkonu a bílému lakování. Přes 125 kg bylo shozeno po vyvrtání děr do rámu a každého jiného místa kde to neohrožovalo bezpečnost. Jako výsledek, SSK se transformoval do SSKL (Super Sport Kurz Leicht = Super Sport Krátké Lehké). Navzdory celosvětové hospodářské krizi a tím pouze omezené podpory ze závodů Daimler-Benz v Stuttgartu Untertürkheim dosáhli Rudolf Caracciola a jeho dva kolegové závodníci Hans Stuck a Otto Merze, velkých úspěchů s SSKL. Kromě úžasného vítězství Caraccioly v roce 1931 ná závodě Mille Miglia to bylydalší skvělé výsledky, jmenovitě vítězství "Caratsch" na německé Grand Prix a dobré umístění Otto Merze a Hanse Stucka s pátým a šestým místem na stejném závodě.

Vozy ve vlastním závodě byly rozděleny na 2 skupiny:
Skupina I pro vozidla o objemu více než 1100 cm3 na 22 kol s 22,81 km = celková vzdálenost 501,82 km a
Skupina II pro vozidla do 1100 cm3 s 18 koly s 22,81 km = celková vzdálenost 410,58 km.

Obě skupiny zahájily závod ve stejnou dobu, celkem startovalo 48 účastníků. Předpokládalo se, že dokončí závod přibližně ve stejnou dobu. K optickému rozlišování posádek měly vozy skupiny I přes kapotu široký černý pás a skupina II měla bílý kříž ve stejném bodě na kapotě. Protože mnozí "malí" závodníci závodili v německé závodní barvě bílé, měli také úzký černý proužek namalovaný na vnějším bílém okraji rámu. Mercedes před touto velkou cenou na okruhu trénoval 2 týdny a mimo jiné trénoval věci v tu dobu velice důležité, výměnu pneumatik nově vyvinutými procesy rychlého zdvihu a doplňování paliva. To zašlo tak daleko, že např. Caracciola se svým závodním mechanikem provedli kompletní výměnu pneumatik za minutu 10 sekund. Ostatní závodníci nebyli mnohem pomalejší.

Mercedes do závodu postavil vozy SSK a odlehčené SSKL se závodníky Caracciola, Brauchitsch, Merz, Stuck a Spandel. Konkurenci jim dělaly ostatní známé tovární stáje Bugatti, Maserati a Alfa Romeo, které stále častěji vyvíjely pro závodní scénu mnohem lehčí a lepe motorizované vozidla s mezinárodně známými závodními velikány, jako byli Chiron, Varzi, Fagioli nebo Nuvolari. Samotný závod byl jasnou záležitostí pro Rudolfa Caracciola, který vedll od začátku do konce závodu a s jistotou vyhrál závod. Teprve od 13. kola, poté, co přestalo pršet, začal Louis Chiron na Bugatti dýchat na jeho záda a neustále se přibližoval. Nestačil ho ale dohonit, jeho vedení bylo příliš velké.
Dva další závodníci Mercedesu Otto Merz se startovním číslem 12 a Hans Stuck s číslem 10 udržovali trvalou rovnoměrnou a rychlost a tak získali slušné  páté a šesté místo.

Závod ukáza, že vítězství vozu SSKL "Big Elephant" se stává těžším a tvrdším. Jeho dny byly sečteny, závodní automobily Grand Prix - Bugatti, Maserati a Alfa Romeo nastavily tón na následující roky. Jako cestovní a sportovní vozy SSK byly stále ale jedním z nejlepších na světě.
Bylo vyrobeno pouze asi 5 originálních vozů SSKL. Objem motoru by více jak 7 litrů a výkon s kompresorem 300 hp při 3 300 otáčkách/min.

Caracciolovo vítězné auto z GP Německa 19.6.1931 se startovním číslem 8 bylo vyráběno v limitované edici pod kódem M-082, CMC nyní nabízí dvě zbývající verze vozů z tohoto závodu vozy Otto Merze a Hanse Stucka.

Vůz v tomto provedení se zúčastnil GP Německa v roce 1931. Za volantem týmu Mercedes-Benz seděl Hans Stuck (Německo). Vůz v závodě obsadil celkové 6. místo.

Rok: 1931

Popis modelu: model má otevírací kapotu motoru, otevírací víčka nádrží benzínu, demontovatelná kola. Další informace k modelu včetně obrazové dokumentace budou doplněny.

Dostupnost: Rok 2019. Model lze předobjednávat.