7.190 Kč s DPH
5.942 Kč bez DPH
5942 Kč ks

Vítězná GP Bernu 1952

V roce 1952 se Mercedes-Benz vrací do sportovního motoristického dění se svým nově vyvinutým  vozem Mercedes 300 SL (W194). Aerodinamický sportovní vůz s neobvyklým vstupem křídlovými dveřmi, které se otevírají od spodního okraje bočního skla a otáčejí se kolem středu vrcholu střechy. Tento vůz okamžitě okouzlil publikum kolem závodních aut.
Po úspěšném debutu ve vytrvalostním závodě na Mille Miglia šlo pro Mercedesy 300SL SL (Super Light) 18. května 1952 při mezinárodních závodech sportovních vozů Grand Prix v Bernu o obnovený boj o vítězství. závod  se konal na okruhu Bremgarten Ring na okraji  města. Závod byl vypsán výhradně pro vozy s obsahem větším než 1,5 litru.

Mercedes se zúčastnil závodu se čtyřmi vozy ve zcela neobvyklých barvách, červené (Rudolf Caracciola, #16); zelené (Karl Kling, #18) a modré (Hermann Lang, #20) a poslední vůz ve stříbrné s Fritzem Riessem (#22). Nastoupily do konkurenčního boje se svými soupeři z Ferrari (340 America), Lancie D20, Aston Martina DB2 a Jaguáru XK120 a dalších. Nejsilnější vůz Ferrari 340 America musel poměrně brzo ze závodu odstoupit z důvodu poruchy hnacího hřídele. Závod začal bleskově Caracciola, dostal se brzo do vedení, ve druhém kole se před něj prodral jeho starý rival Lang. Na konci Mercedes slaví impozantní trojité vítězství s Karl Klingem jako vítězem, Hermannem Langem na místě druhém a třetím Fritzem Riessem. Bohužel, radost z vítězství je poznamenána tragickou nehodou Rudolfa Caraccioly, který ve 13. kole díky zablokované brzdě předního kola vylétl mimo trať a narazil do stromu. Se zlomenou stehenní kostí a jinými zraněními musel být hospitalizován.

Jeho léčení bylo dlouhé, zlomené kosti a operace kolene byly příčinou trvalého postižení na pravé noze, což znamenalo konec jeho závodní kariéry.

Vůz poháněl 6 válcový motor OHC se čtyřstupňovou převodovkoum výkon motoru byl 170 hp při 5200 ot/min. Objem motoru byl 2995 cm³, nejvyšší rychlost vozu byla 240 km/hod.

Rok: 1952

Popis modelu: Z hlediska vývoje produkce firmy CMC jde v podstatě o velice starý model (v roce 2000 byl oficiálně zařazen do nabídky), tato verze se od původních odlišuje ve více detailech. Jedním z nejdůležitějších jsou dveře (u těchto verzí se otevírá v podstatě jen okno), zavazadlový prostor má funkční víčko nádrže a neobsahuje rezervní kola, kapota nad motorem není jako u původních verzí poutána žádným řemenem. Všechny verze bez rozdílu mají v rámci bočních oken malý otáčivý díl. Model se skládá z více jak 250 součástek, interiér je čalouněn látkou a kůží.