Produkty

Ferrari 330 GTC Michelotti (1967)

Koncem padesátých let se obchodní činnost Ferrari soustředila na výrobu silničních automobilů, která zahrnovala snadné vytvoření „standardizované“ modelové řady. Dvoumístné kupé a kabriolety byly dobře zavedené: všechno, co Maranellu chybělo, byly zákazníci na stále důležitějším trhu čtyřmístných vozů Grand Tourer. Soupeři Aston Martin a Maserati již nabídli 2 + 2 GT, což je situace, díky níž byl vznik čtyřmístného Ferrari nevyhnutelný.

Vynikající úspěch prvního čtyřmístného Ferrari - modelu 250GTE 2 + 2 - nepochybně prokázal, že takový trh existuje. Vyráběno bylo jen tři roky v letech 1960 až 1963, prodalo se ho 950 kusů, což byly přibližně všechna silničních Ferrari vyrobené od roku 1947 až do doby jeho uvedení na trh. Jeho nástupce - 330GT 2 + 2 - dorazil v lednu 1964. Při rozchodu kol o 50 mm delším než 250GTE poskytlo 330GT větší prostor pro cestující na zadních sedadlech, což odráží skutečnost, že jeho podvozek byl pojat jako 2 + 2 od na začátku.

Na základě toho, že pohon vycházel z modelu 400 Superamerica, motor Colombo V12 o objemu 4,0 l, dosahoval výkonu přes 300 koní, ten mu stačil pro dosažení maximální rychlosti 152 mph (245 km / h). Spárován nejprve s čtyřstupňovou převodovkou s rychloběhem (overdrive), v polovině roku 1965 získal "správnou" 5-ti stupňovou převodovku. S ohledem na neustále se zvyšující poptávku po čtyřmístných sportovních vozech úspěch 330GT 2 + 2 dokonce zastínil svého předchůdce. Mezi lety 1964 a 1967 si ho zakoupilo 1 080 zákazníků.

Po padesátých letech minulého století existoval pouze určitý počet Ferrari se speciálními karoseriemi, to neznamená, že neexistovala poptávka po takových autech a že stejná poptávka přetrvává dodnes. Na konci šedesátých let však existovalo jen velmi málo „odlišných“ a Luigi Chinetti to věděl, dobře znal také svou klientelu, aby věděl, že vždy bude zákazník pro speciální nebo jedinečně navržené Ferrari a tak občas objednal práci u karosářů, kteří mu podvozek Ferrari "ustrojili".

Návrhář, u kterého se Chinetti v tomto případě rozhodl pro postavení unikátního Ferrari, byl Giovanni Michelotti. Michelotti, aby nemusel vytvářet svá dílá se jménem jedné konkrétní karosárny, tak si jako Ferdinand Porsche, založil svou vlastní kancelář pro svou profesi tak, aby mohl vytvářet návrhy pro ostatní karosárny a platil za zhotovení, byl ve světě karosářství pravděpodobně první. To je důvod, proč dnes můžeme vidět jeho návrhy odznakem mnoha karosáren, včetně Bertone, Ghia a Vignale, se kterými byl pravděpodobně v nejužším kontaktu, také pracoval přímo pro výrobce automobilů, zejména pro Triumph ve Velké Británii. Od roku 1960 Giovanni založil svou vlastní karosárnu pro stavbu svých návrhů, jmenovala se jednoduše, Carrozzeria Michelotti.

Původně byl podvozek číslo 9083 dodáno jako nový vůz panu Eckertovi z New Yorku, New Yorku přes Chinettiho, bylo nalakováno do Grigio Fumo s červeným koženým interiérem a vybaveno klimatizací a posilovačem řízení. K Chinettimu se vrátil v roce 1968 poté, co jeho druhý majitel James Gear z Long Islandu při nehodě poškodil karosérii. To nemohlo být podstatné, protože si auto dodnes udržuje svůj původní pohon a podvozek. Chinetti poslal vůz k Michelottimu v Itálii, kde ho designér oblékl do jedinečného kupé. Promyšlený design nebyl tehdy jen avantgardou, ale poskytoval útulnou a vzdušnou kabinu se zavazadlovým prostorem, oproti standardní konfiguraci 2 + 2. Bylo to druhé ze dvou Ferrari, které Michelotti dokončil podle podobných linií, druhým byl kabriolet (Spyder). Téměř identická verze tohoto vozu, jen s výraznými lištami bočních panelů karoserie.

Když se vůz vrátil k Chinettimu, prodal se prostřednictvím služby Modena Sport Car Service Dr. Billovi Armstrongovi, který jej v roce 1973 předal Robertovi Knowlingovi z Fort Wayne v Indianě a v roce 1987 mu byl zase zaslán Garymu Thieltgesovi. Poté vůz pršel kompletní rekonstrukcí, na kterou dohlížel Rod Drew, získalo auto nový lak od Billa de Carra v současné bohaté vínové barvě a interiér byl přečalouněn crema (bělavou) kůží. Restaurované auto bylo představeno na 1989 Pebble Beach Concours d'Elegance, kde získalo druhé místo.

Rok: 1967

Popis modelu: Model je vyroben z pryskyřičné slitiny RESIN, při této technologii výroby výrobce dosáhl maximální věrnosti modelu ku originálu za cenu nemožnosti cokoli otevřít. Model je dodáván přišroubován na podstavci. 

Dostupnost: Na objednávku

Cena:

5.350 Kč


Cena bez DPH: 4.421

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Na objednávku
Kód: TM18-130B
Výrobce: Tecnomodel
Popis modelu: Velikost: 1:18
Značka vozu: Ferrari
Barva: Modrá
Limitovaná edice: 90 ks
Kategorie: Sportovní auto