Produkty

Rolls Royce Phantom Experimental Vehicle #10EX by Barker (1926)

Experimentální vozy Rolls-Royce mají dlouhou historii. První, podvozek s číslem 1EX, byl testovacím stolem Silver Ghost vyrobeným v roce 1919. Nejnovější, 102EX, je elektricky nabitá verze aktuálního modelu Phantom, který se letos v březnu uklonil na ženevském autosalonu. Jedním z nejvýznamnějších experimentálních vozů Rolls-Royce je však jistě 10EX, postavený koncem roku 1925, aby prokázal výkonnostní potenciál modelu „New Phantom“ představeného na začátku tohoto roku.

V květnu 1925 společnost Rolls-Royce oznámila nový Phantom jako nástupce dlouholetého, ale stárnoucího Silver Ghost. Přestože byl podvozek evolucí modelu Ghost, motor byl nový, s horními ventily a větším zdvihovým objemem 7 668 cm3. Nový Fantom, později označovaný jako „Fantom I“ po představení Fantomu II v roce 1929, však byl těžší než Silver Ghost a výkon utrpěl, zvláště když vozil stále větší karoserie preferované určitými klienty.

I tento speciální vůz se však ukázal jako příliš těžký. W.A. Robotham, asistent vedoucího experimentálního oddělení Ernest Hives, provedl několik testů v Brooklands a zjistil, že postupným odstraňováním určitých položek může zlepšit maximální rychlost. Sejmutí předních blatníků přineslo dalších 6,4 mil za hodinu, což byl největší jednotlivý zisk, ale přispělo mnoho menších předmětů. Po odstranění rezervy bočního držáku, větrání čelního skla a kapoty bylo bez blatníků dosaženo plných 11,4 mph.

V prosinci 1926 se 10EX vrátil do Barkers na nějaké renovace. Rezervní kolo bylo přesunuto dozadu a uzavřeno do véčkovitého prostoru. Byla zkonstruována nová odnímatelná kapuce a kryt spolu s krytem tonáže. Byla namontována nové blatníky a čtyři samostatné stupačky namísto prahů. Bylo instalováno nové čelní sklo ve tvaru písmene V a sedadla byla snížena pomocí pneumatického čalounění. Světlomety byly nahrazeny jednotkami Zeiss. Po dokončení úprav byl vůz odeslán do Derby, kde byla hlava válce nahrazena hliníkovou. Ke standardnímu hydraulickým byly přidány tlumiče Hartford. Hives byl docel spokojený s výkonem a chováním na silnici. Henry Royce také auto zkusil, ale našel další věci, které je třeba vylepšit. "Royceovi nikdy nic nestačilo," napsal Evernden. Byly provedeny další změny v řízení a zavěšení, které byly nakonec přijaty pro všechny Fantomy.

Rok: 1926

Popis modelu: Model je vyroben z pryskyřičné slitiny RESIN. Model je dodáván přišroubován na podkladové desce.

Dostupnost: Na objednávku.

Cena:

5.800 Kč


Cena bez DPH: 4.793

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Na objednávku
Kód: MXL1705-012
Výrobce: Matrix
Popis modelu: Velikost: 1:18
Značka vozu: Rolls Royce
Barva: Modrá
Kategorie: Sportovní auto