Produkty

Alfa Romeo P3 #12 Fagioli (1933)

Alfa Romeo Tipo B bylo nejúspěšnějším jednomístným závodním vozem Grand Prix své doby. Alfa Romeo jej vyráběla a závodila v letech 1932 až 1936. Zpočátku jako tovární závodní auto pro Alfa Corse, později pod značkou Scuderia Ferrari poté, co převzal závodní aktivity Alfy Romeo. Tento vůz, navržený legendárním inženýrem Vittoriem Janem, vycházel z modelů Alfa Romeo 8C. P3 byl druhým monopostem Alfa Romeo po monopostu Tipo-A z roku 1931. Převzal některé součásti dřívější velmi úspěšné Alfa Romeo P2, což vedlo k neoficiálnímu označení „P3“ v tisku a mezi nadšenci motoristického sportu. Díky četným vítězstvím, kterých dosáhli mimo jiné Tazio Nuvolari a Achille Varzi, je považován za jeden z nejlepších soutěžních vozů všech dob.

Podvozek s podélnými nosníky a příčníky z lisovaných ocelových profilů C, odvozený od podvozku Tipo A, byl přizpůsoben předpisům a upraven tak, aby vyhovoval novému motoru. Tato verze motoru měla větší zdvihový objem 2654 cm3 (vrtání × zdvih: 65 × 100 mm) než přeplňovaný řadový osmiválcový motor modelu 8C 2300 „Monza“. Byl na svou dobu vyspělý, blok válců byl vyroben z lehké slitiny a rozdělen na dvě poloviny, každá se čtyřmi válci. Jano rozdělil blok, aby snížil torzní vibrace klikového hřídele a vačkových hřídelů umístěním všech pomocných náhonů do středu klikového hřídele: pohon vačkových hřídelů, boční pohon ventilátorů kompresoru a protilehlý, na straně výfuku, pohon čerpadel pro oleje a chladicí vody. Kliková skříň byla z jednoho kusu. Motor měl mazání se sucho skříní, dva Rootsovy kompresory a dva Weberovy karburátory, magnetické zapalování a vodní chlazení. Ten byl vyladěn na 215 koní při 5600 ot./min. Čtyřstupňová převodovka a lamelová spojka byly spojeny s motorem.

Kola byla zavěšena vpředu i vzadu na tuhých nápravách s poloeliptickými listovými pružinami a třecími tlumiči, zadní pružiny a tlumiče byly zdvojené. Bubnové brzdy byly mechanicky ovládány. Novinkou typu B P3 bylo umístění diferenciálu hned za manuální převodovkou. Odtamtud byla síla přenášena na zadní kola prostřednictvím dvojic kuželových převodů se dvěma šikmo uspořádanými hřídeli. Diferenciál umístěný dále dopředu snižovalo neodpruženou hmotu a zatížení zadní nápravy. Účelem bylo snížit sklon k přetáčivosti a sedadlo řidiče bylo možné v zájmu nízkého těžiště namontovat přímo na podlahový panel mezi tyto hřídele.

Tento jednomístný vůz s hmotností 700 kg a jednoduchou aerodynamickou karoserií dosáhl rychlosti 225 km / h.

V úplně prvním závodě Tipo B / P3 5. června 1932, na 10. Velké ceně Itálie, zvítězil Tazio Nuvolari v Monze. Sezóna pokračovala dalšími šesti vítězstvími Alfa Romeo, včetně nejdůležitějších Grand Prix té doby, jmenovitě Francie a Německa (na Nürburgringu). Druhým jezdcem byl Němec Rudolf Caracciola. Díky těmto úspěchům zvítězila Alfa Romeo s Nuvolari na Mezinárodním automobilovém šampionátu, který v tomto roce vycházel z výsledků Velkých cen Itálie, Francie a Německa.

V roce 1933 byl tovární tým „Alfa Corse“ uzavřen kvůli finančním problémům Alfy Romeo. V důsledku toho byla pozastavena přímá účast na soutěžích. Veškeré závodní vybavení Alfa Romeo bylo převedeno do Scuderie Ferrari v Modeně, která závodní vozy připravovala a vyráběla od roku 1929. V tomto roce se Tipo B nezúčastnilo prvních 25 soutěží a až do srpna. Vyhrálo šest ze zbývajících jedenácti závodů, včetně Velké ceny Itálie a Španělska.

Vůz se zúčastnil závodu GP Itálie (XI Gran Premio d'Italia) na okruhu Autodromo Nazionale di Monza (Itálie) v roce 1933, který se konal v termínu 10. září. Za volantem vozu továrního týmu Scuderia Ferrari (Itálie) usedl Luigi Fagioli (Itálie). Vůz se startovním číslem 12 v závodě zvítězil.

Rok: 1933

Popis modelu: Sedadla jsou čalouněna kůží, kola jsou již samozřejmě nové konstrukce včetně nipelů a všechna jsou demontovatelná pomocí centrální matice (včetně stranově závislého pravého a levého závitu). Dvoukřídlá kapota motoru se otevírá naplno na kovových čepech. Otevírací jsou i víčka olejové a benzínové nádrže. Další informace budou doplněny.

Dostupnost: Na objednávku.

Cena u výrobce: 439 €

Cena:

Bude stanovena


Cena bez DPH: Bude stanovena

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Na objednávku
Kód: M-226
Výrobce: CMC
Novinka: 1
Popis modelu: Velikost: 1:18
Značka vozu: Alfa Romeo
Barva: Červená
Limitovaná edice: 1000 ks
Startovní číslo: 12
Kategorie: Závodní auto