Produkty

Alfa Romeo P3 #95 Caracciola (1932)

Alfa Romeo Tipo B bylo nejúspěšnějším jednomístným závodním vozem Grand Prix své doby. Alfa Romeo jej vyráběla a závodila v letech 1932 až 1936. Zpočátku jako tovární závodní auto pro Alfa Corse, později pod značkou Scuderia Ferrari poté, co převzal závodní aktivity Alfy Romeo. Vůz navržený legendárním inženýrem Vittoriem Janem vycházel ze stejně legendárních modelů Alfa Romeo 8C. P3 byl druhým monopostem Alfy Romeo po monopostu Tipo-A z roku 1931.

Klausenský závod, jinak známý jako „Velká cena Švýcarska do vrchu“, je skutečnou klasikou mezi vrchařskými událostmi. V letech 1922 až 1934 přilákalo do Alp ve středním Švýcarsku ty nejlepší závodní jezdce a byl jedním z deseti závodů, které v roce 1930 vytvořily první evropské mistrovství do vrchu. Na štěrkové cestě o délce 21,5 km, která vedla z Linthalu na vrchol Klausen Pass „Závodní vozy musely po cestě překonat 156 hadovitých zatáček a převýšení 1 237 metrů. Diváci přijeli z celého světa, aby sledovali podívanou přímo u strany silnice. Každý, kdo dosáhl cíle klikatého Klausenského průsmyku jako vítěz, byl tehdy jedním z největších závodních jezdců.

V srpnu 1932 se zde sešla skvělá skupina předních závodních vozů a řidičů. Byly zde soutěžní vozy od Auto Union, Maserati, Mercedes-Benz a Alfa Romeo. Nezávislé vozy přihlásili lidé jako Burggaller, Steinweg, Zanelli, Rey, Chambost, Strazza, Tuffanelli, Maag, Stuber, Ruesch, Sojka a Hans Kessler. Mezi anglickými jezdci byli kromě Penna Hughese také H. C. Hamilton, který řídil Magnette pro Whitney Straight Syndicate, Cormack s jeho přeplňovanou Altou a slečna Ellisonová se svou Bugatti.

Klausenští diváci byli, stejně jako dobrodružní závodní jezdci otužilí, připraveni na nejhorší. Všude byl slyšet zvuk tekoucí vody a všechny potoky byly až po okraj zaplaveny vířící hnědou vodou. Počasí přimělo mnoho lidí přemýšlet o tom, co kdyby se přívaly vody rozlily. I v srpnu bylo stále možné silné sněžení. Byla tu také hora Kilchenstoek, hora, kde se neustále řítily dolů ze svahu balvany a kameny, i za pěkného počasí. V zimním období byl průsmyk Klausen uzavřen z důvodu lavinového nebezpečí, zejména mezi Linthal a Urnerboden, kde se hrbolatá cesta otevírala na výhled na 5 km dlouhou náhorní plošinu na jedné straně a žulovou zeď na straně druhé.

Rok 1932 byl v závodě Klausen Hill Climb nádherným rokem. První sportovní vůz nastoupil 7. srpna. Dobrou jízdu předvedl Tazio Nuvolari s Alfou Romeo 8C ve třídě 3000 ccm, ale první místo obsadil Hans Stuck na Mercedes-Benz SSKL. Ve třídě závodních automobilů (neomezené) postavilo Bugatti svého trojnásobné vítěze Louise Chirona a Achilla Varziho s Bugatti T53 proti Rudolfu Caracciolovi v monopostu Alfa Romeo P3 se startovním číslem 95. Piloti Bugatti pronásledovali Caracciolu už od startu, ale bez úspěchu. Caracciola odolal a stanovil nový rekordní čas na 15m 50s. O dva roky později, v závodě na Klausen s Mercedesem-Benz v roce 1934, zlepšil svůj rekord na 15m 22s.

Model vychází z verze, v které se tento vůz zúčastnil závodu Klausenrennen (IX Internationales Klausenrennen) na trase Linthal - Klausen pass (Švýcarsko) v roce 1932, který se konal v termínu 6.-7. srpna. Za volantem vozu továrního týmu Alfa Corse (Itálie) usedl Rudolf Caracciola (Německo). Vůz se startovním číslem 95 v závodě zvítězil.

Rok: 1932

Popis modelu: Sedadla jsou čalouněna kůží, kola jsou již samozřejmě nové konstrukce včetně nipelů a všechna jsou demontovatelná pomocí centrální matice (včetně stranově závislého pravého a levého závitu). Dvoukřídlá kapota motoru se otevírá naplno na kovových čepech. Otevírací jsou i víčka olejové a benzínové nádrže. Další informace budou doplněny.

Dostupnost: Na objednávku.

Cena u výrobce: 439 €

Cena:

Bude stanovena


Cena bez DPH: Bude stanovena

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Na objednávku
Kód: M-224
Výrobce: CMC
Popis modelu: Velikost: 1:18
Značka vozu: Alfa Romeo
Barva: Červená
Limitovaná edice: 1000 ks
Startovní číslo: 95
Kategorie: Závodní auto