Produkty

Alfa Romeo P3 #8 Nuvolari (1932)

Alfa Romeo Tipo B bylo nejúspěšnějším jednomístným závodním vozem Grand Prix své doby. Alfa Romeo jej vyráběla a závodila v letech 1932 až 1936. Zpočátku jako tovární závodní auto pro Alfa Corse, později pod značkou Scuderia Ferrari poté, co převzal závodní aktivity Alfy Romeo. Vůz navržený legendárním inženýrem Vittoriem Janem vycházel ze stejně legendárních modelů Alfa Romeo 8C. P3 byl druhým monopostem Alfy Romeo po monopostu Tipo-A z roku 1931.

10. ročník Gran Prix Itálie byl součástí mistrovství Evropy v roce 1932. Zúčastnilo se jej patnáct nejlepších evropských řidičů a souboj se odehrával především mezi Nuvolarim v nové lehké 2,65 litrové Alfa Romeo Tipo B a Fagiolim v 16 válcovém Maserati. Díky častým změnám pozic bylo velmi vzrušující sledovat tento závod,  během jeho průběhu byly překonány všechny rekordy. Mezi hlavními kandidáty byli Chiron a Varzi soutěžící za Bugatti, Nuvolari, Campari, Borzacchini a Caracciola závodící za Alfách Romeo a Fagioli soutěžící za Maserati. Alfa Romeo se nakonec ukázala být lepší a zvítězila.

5. června 1932 se konala 10. Grand Prix Itálie na slavném 10 km autodromu di Monza (4,5 km vysokorychlostní oválná trať plus 5,5 km asfaltový okruh). Spolu s Grand Prix Francie a Německa by se to započítalo do evropského šampionátu a všechny tři závody měly být vybrány podle stejného 5 hodinového vzorce. Automobily se mohly účastnit bez omezení hmotnosti nebo objemu motoru.

Nyní byly povoleny jednomístné závodní vozy a společnost Societá Anonima Alfa Romeo debutovala se svými 8 válcovými monoposty o objemu 2650 ccm (P3s). Tazio Nuvolari a Giuseppe Campari byli vybráni k řízení těchto zbrusu nových monopostů, zatímco Mario Umberto Borzacchini a Rudolf Caracciola byli přiděleni k pilotování staršího osmiválce o objemu 2300 ccm Monza. Bugatti postavilo své nejznámější řidiče, Louise Chirona a Achilla Varziho, do dvou ze svých 5 litrových modelů, které na Avusrennen předvedly neuvěřitelnou rychlost. Officine A. Maserati byl třetím továrním týmem, který se závodu zúčastnil, a do velkoobjemového 16 válcového 5 litrového Maserati nastoupil Luigi Fagioli.

Kromě tří továrních týmů se zúčastnilo několik nezávislých účastníků, včetně Hansa Stucka s jeho Mercedesem, schopných jezdců Bugatti Reného Dreyfuse, Marcela Lehouxe, Jeana-Pierra Wimilleho, Emilia Romana a Guglielma Periho, Clemente Biondettiho s jeho speciálem MB a zástupci Scuderie Ferrari Pietro Ghersi a Eugenio Siena ve dvou vozech Alfa Romeo 2300 ccm Monza atd.

Závod měl začít v 9:30 a skončit ve 14:30. Odhadovaná návštěvnost se pohybovala od 50 000 do 100 000 návštěvníků. Na startovním roštu se objevilo patnáct potvrzených přihlášek. Když byla šachovnicová vlajka spuštěna v 9:42, auta vzlétla s bouřlivým kvílením kompresorů a hustým modravým mrakem kouře.

Po 3m 34s dokončil Nuvolari v Alfa Romeo Tipo B první kolo před Chironem ve velkém světle modrém Bugatti a Campari ve druhém štíhlém Tipo B P3. Ve druhém kole byl stále na čele Nuvolari, následovaný Camparim a Chironem. Ve třetím kole však Chiron vytvořil nové rekordní kolo za 3 minuty 24 s rychlostí 176,125 km / h.

Bitva o vedení byla tvrdá a neustále měnila majitele. Po 10 kolech se Fagioli ujal vedení ve svém Maserati před Nuvolari, Varzi a Chironi. Fagioli se na okruhu v Monze cítil jako doma a po mnoho kol se držel svého vedení. Ani Nuvolariho opakované pokusy překonat 16 válcový Maserati nebyly k ničemu. V článku Autocar W. F. Bradley popsal situaci: „Závod byl velmi napínavý. V intervalech kratších než dvě minuty vůdci blikali kolem, buď na vnitřní nebo vnější straně dvou paralelních drah, rychlostí 140 mil za hodinu, někdy bok po boku, dokud jeden nepřemýšlel, kdo v zatáčkách ustoupí, ale nikdy se neoddělil o více než několik délek. “

Po 20 kolech si Fagioli udržel náskok. V 23. kole však musel vyměnit pneumatiky a natankovat palivo, což trvalo 3m 7s a způsobil mu pokles na osmé místo. Mezitím si Nuvolari znovu získal náskok, ale to bylo krátkodobé a skončilo to zastavením pro nové pneumatiky a tankováním, které trvalo 1 m 36 s. Po 26 kolech byl pořadí Varzi, Chiron, Nuvolari, Campari a Dreyfus.

Těžké 5 litrové Bugatti, s nimiž jezdili Varzi a Chiron, se na rovinkách jeví jako vítěz, ale v zatáčkách je Alfa Tipo B P3 dokázala dohnat. Po 30 kolech byl Nuvolari opět v čele. S Camparim zůstali po 40 kolech vpředu s Fagioli na třetím místě. V 45. kole prodloužil Nuvolari svůj náskok před Camparim ze slabých 16 sekund na 1 minutu 11s.

V návaznosti na kolo 50 musel Nuvolari udělat další zastávku pro nové pneumatiky, palivo a servis a Fagioli se vydal vpřed, aby se ujal vedení. Maserati bylo bezesporu nejrychlejším vozem na trati. Ale v 61. kole musel Fagioli zastavit pro nové pneumatiky. Tato zastávka v boxech ho stála 4 m 10 s a rozumnou šanci na vítězství v závodě. W.F. Bradley v The Autocar napsal: „Vyměnil všechny čtyři pneumatiky, dolil benzín, olej a vodu, vypláchl si ústa a hojně si nalil vodu na hlavu, několik vteřin zakolísal a poté auto předal Ernesto Maserati, se ztrátou 4 min. 15 s. “ Zda Ernesto Maserati ve Fagioliho autě dohnal ztrátu na Nuvolariho, není nikde hlášeno.

V 71. kole byl Nuvolari na druhém místě o jedno kolo před Dreyfusem. Fagioli se ocitl na čtvrtém místě a vyrazil s velkým odhodláním dohnat ztracený čas. Houževnatý Ital dokázal zlepšit svůj čas na kolo po dobu sedmi kol za sebou, aby získal druhé místo. Jeho rekordní kolo bylo o tři sekundy rychlejší než nejlepší Nuvolariho v Alfě Tipo B P3. Fagioliho odhodlané pronásledování přineslo do závodu nový život. V kole 77 Fagioli předjel Dreyfuse a obsadil druhé místo.

Po dokončení 83 kol během pěti mučivých hodin přešel Nuvolari cílovou čáru uprostřed zběsilého jásotu diváků. Fagioli skončil druhý asi o dvě a půl minuty později. Tímto vítězstvím si Nuvolari získal pozici nejúspěšnějšího jezdce sezóny 1932. Již potřetí za dva měsíce čtyřicetiletý Ital exceloval v nejtěžších závodech v Monte Carlu, Targa Florio a nyní Monza. Pro Alfu Romeo bylo skvělé vyhrát první závod s jejich zcela novým monopostem - Tipo B P3.

Model vychází z verze, v které se tento vůz zúčastnil závodu GP Itálie (X Gran Premio d'Italia) na okruhu Autodromo Nazionale di Monza (Itálie) v roce 1932, který se konal v termínu 5. června. Za volantem vozu továrního týmu Alfa Corse (Itálie) usedl Tazio Nuvolari (Itálie). Vůz se startovním číslem 8 v závodě zvítězil.

Rok: 1932

Popis modelu: Sedadla jsou čalouněna kůží, kola jsou již samozřejmě nové konstrukce včetně nipelů a všechna jsou demontovatelná pomocí centrální matice (včetně stranově závislého pravého a levého závitu). Dvoukřídlá kapota motoru se otevírá naplno na kovových čepech. Otevírací jsou i víčka olejové a benzínové nádrže. Další podrobnosti budou doplněny.

Dostupnost: Na objednávku.

Cena u výrobce: 433 €