Akční zboží

Jaguar C-Type #13 (1954)

Nepříliš úspěšný, ale krásný.

Jaguar C-Type byl závodní speciál vyráběný britskou automobilkou Jaguar Cars od roku 1951 do roku 1953, po něm následoval Jaguar D-Type. I když se stačilo vyrobit pouze 54 exemplářů, některé z nich se dostaly do rukou soukromých vlastníků (např. Duncan Hamilton, Phil Hill nebo Juan Manuel Fangio), kteří jim přiřkli charakter skvělého silničního vozu. Dodnes se dochovalo pouze několik původních vozů.

Jaguar C-Type (též označovaný jako XK 120C) vznikl na základě úspěšného sportovního modelu XK 120 pro potřeby značky Jaguar mít svůj závodní stroj v prestižních vytrvalostních závodech, byl navržen v roce 1951 designérem Malcolmem Sayerem. Pod kapotou se ukrýval vyladěný dvouvačkový řadový šestiválec XK s modernizovanými hlavami válců, dvěma karburátory SU nebo v budoucnu Webber o objemu 3442 cm³. Díky novým vačkám a vyššímu kompresnímu poměru vzrostl jeho výkon ze 159 hp na 205 hp. Vůz dostal nové trubkové šasi, hřebenové řízení, zesílené přední zavěšení a příčnou torzní tyč vzadu. Jednou z největších inovací bylo od roku 1952 užití kotoučových brzd na všechna čtyři kola, na jejichž vzniku se podílela firma Dunlop.

Kokpit vozu byl velmi stísněný, kvůli co největší úspoře hmotnosti. Vůz měl jen jedna malá dvířka na straně řidiče, která se stejně jako volant nacházela vždy na pravé straně. Tlustý volant s velkým průměrem ležel řidiči doslova v klíně, kvůli velmi krátkému převodu řízení. U spolujezdce bylo uloženo výfukového potrubí v levém prahu vozidla a hrozilo popálení. Před nepříznivým počasím byli jezdci chráněni nízkým předním sklem.

Vůz v tomto provedení se zúčastnil závodu Carrera Panamericana v roce 1954, který se konal v termínu od 19. do 23. prosince. Posádku týmu Javier Velázquez tvořili Francisco Ibarra a Fernando Pinal (oba z Mexika). Vůz závod nedokončil, odstoupili po 4. úseku závodu z důvodu úniku oleje. V roce předchozím 1953 se jim s tímto vozem (ale #18) též nepodařilo dojet do cíle.

Rok: 1954

Popis modelu: Další informace k modelu včetně obrazové dokumentace budou doplněny.

Dostupnost: 2019, přibližně duben. Model lze předobjednávat.

Cena u výrobce: 499€

Cena:

Bude stanovena


Cena bez DPH: Bude stanovena

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Na objednávku
Kód: M-196
Výrobce: CMC
Popis modelu: Velikost: 1:18
Značka vozu: Jaguar
Barva: Bílá
Limitovaná edice: 500 ks
Startovní číslo: 13
Kategorie: Závodní auto