Produkty

Jaguar C-Type #19 (1952)

Úspěšný závodní vůz

Jaguar C-Type byl závodní speciál vyráběný britskou automobilkou Jaguar Cars od roku 1951 do roku 1953, po něm následoval Jaguar D-Type. I když se stačilo vyrobit pouze 54 exemplářů, některé z nich se dostaly do rukou soukromých vlastníků (např. Duncan Hamilton, Phil Hill nebo Juan Manuel Fangio) kteří jim přiřkli charakter skvělého silničního vozu. Dodnes se dochovalo pouze několik původních vozů.

Jaguar C-Type (též označovaný jako XK 120C) vznikl na základě úspěšného sportovního modelu XK 120 pro potřeby značky Jaguar mít svůj závodní stroj v prestižních vytrvalostních závodech, byl navržen v roce 1951 designérem Malcolmem Sayerem. Pod kapotou se ukrýval vyladěný dvouvačkový řadový šestiválec XK s modernizovanými hlavami válců, dvěma karburátory SU nebo v budoucnu Webber o objemu 3442 cm³. Díky novým vačkám a vyššímu kompresnímu poměru vzrostl jeho výkon ze 159 hp na 205 hp. Vůz dostal nové trubkové šasi, hřebenové řízení, zesílené přední zavěšení a příčnou torzní tyč vzadu. Jednou z největších inovací bylo od roku 1952 užití kotoučových brzd na všechna čtyři kola, na jejichž vzniku se podílela firma Dunlop.

Kokpit vozu byl velmi stísněný, kvůli  co největšímu snížení hmotnosti. Vůz měl jen jedna malá dvířka na straně řidiče, která se stejně jako volant nacházela vždy na pravé straně. Tlustý volant s velkým průměrem ležel řidiči doslova v klíně, kvůli velmi krátkému převodu řízení. U spolujezdce bylo uloženo výfukového potrubí v levém prahu vozidla a hrozilo popálení. Před nepříznivým počasím byli jezdci chráněni nízkým předním sklem.

Vůz v tomto barevném provedení Ecurie Ecosse (jezdci Ian Stewart/Ninian Sanderson) byl velice úspěšný v závodech na britských ostrovech v Goodwoodu, Tourist Throphy, v rodném Skotsku a na Nürburgringu v roce 1953.

Rok: 1952

Popis modelu: Model má otevírací dveře, prostor s rezervním kolem, kapotu motoru, víčka nádrží, demontovatelná kola, překryt sedadla spolujezdce je látkový a uchycený na magnety. Model se skládá z více jak 1100 součástek. Drobně se odlišuje od ostatních modelů Jaguaru C od CMC. Před řidičem je přídavné sklíčko, zadní světlo je osvětleno pozičními světly, na přední kapotě jsou znaky stáje, která se s tímto vozem zúčastnila závodu Le Mans. Na pření kapotě je potom otvor s přídavným sáním, lyší se též zadní kapota s kovovým pásem uprostřed a naznačeným víčkem se šesti nýty.

Dostupnost: Ihned k odeslání.

Cena u výrobce: 499€

Cena:

10.550 Kč


Cena bez DPH: 8.719

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Ihned k odeslání
Kód: M-192
Výrobce: CMC
Popis modelu: Velikost: 1:18
Značka vozu: Jaguar
Barva: Modrá metalíza
Limitovaná edice: 1500 ks
Startovní číslo: 19
Kategorie: Závodní auto