9.000 Kč s DPH
7.438 Kč bez DPH
7438 Kč ks

Němec se sicilským temperamentem.

Trať Targy a Coopy Florio, známá jako závod „7000 zatáček“, vede po úzkých horských cestách skrze horské vesnice ostrova Sicílie. Targa Florio obsahuje 4 kola (432 km) a Coppa (540 km) o kolo víc. Každý okruh na extrémně úzkém a vinutém pohoří tzv. Madonieho okruhu u brány Palerma na Sicílii má délku 108 km. Vítězství na Tarze neznamená přímo vítězství na Coppě, protože není jednoduchým úkolem dokončit kolo tohoto náročného silniční závodu.

Vítězem závodu se stal Christian Werner, podporován svým spolujezdcem Karlem Sailerem. Sailerovy hlavní povinnosti byly udržovat nádrž natlakovanou pomocí ruční pumpy a hlídat mazání motoru. 27. dubna 1924 toto duo vyhrálo oba tituly s přeplňovaným Mercedesem. Také stanovili nový traťový rekord s 1 hodinou a 35 minutami na okruh, zatímco parťáci z týmu Christian Lautenschlager a Alfred Neubauer dokončili na 10. a 13. místě. Ve své třídě Mercedes obsadil 1., 2. a 3. místo.
Celé závodní pole v roce 1924 zahrnovalo 37 vozů s 11 německými, 3 rakouskými, 16 italskými a 7 francouzskými účastníky. Závod Targa Florio dokončilo 21 vozů, Coppu pak jen 16.

V roce 1923 začala éra přeplňovaných motorů u závodních vozů, Mercedes nechtěl zůstat pozadu. Typ motoru M7294 z roku 1923 se Ferdinand Porsche představil jako nový hlavní návrhář v Daimler-Motoren-Gesellschaft. Kompresorový motor z roku 1923 byl podrobně přebudován a byla na něm provedena řada průlomových inovací. Výkon se zvýšil až na 126 koní (později až na 150 koní). Kompresor - tak zvaný ventilátor Roots - je připevněn k přední části motoru. Když je zapotřebí napájení, řidič ho aktivuje silným nárazem na plynový pedál. Výsledný mechanický náboj zvyšuje výkon normálního výkonu ze 68 koní na výše uvedených 126 koní. Tři měsíce před začátkem závodu byly na Sicílii odeslány dvě vozidla pro zkušební jízdy. Byly testovány různé poměry zadní nápravy s tím výsledkem, že se dohodli na maximální rychlosti vozidla 120 km/h.
Spolujezdci ovládali vedle uzavíracího ventilu pro olej a benzín a dvě další ruční čerpadla, tak aby byla zajištěna stabilní tvorba tlaku v palivové nádrži. Samozřejmě, že pomáhali při poruchách pneumatiky.

Okolo barvy laku vozu vzniklo rozčarování. Místo typické bílé v té době používané na německých závodních vozech, Targa Florio přišla se zářící italskou červení. Pověsti tvrdí, že se tím posádka Mercedesu snažila předejít útokům kamením od horkokrevných sicilských fanoušků. Objem motoru je 1989 cm³, výkon 126 hp při 4500 otáčkách/min. Maximální rychlost 120 km/h.

Vůz v tomto provedení vychází z verze řízené Alfredem Neubauerem (Německo) - budoucím šéfem závodní stáje Mercedes. Vůz v závodě obsadil celkové 13. místo.

Rok: 1924

Popis modelu: Jde o kovový model, má kůží potažené sedadlo a volant, po rozepnutí řemenu odklápěcí kapotu motoru, otevírací víčko nádrže, demontovatelná kola a rezervy. Pohyblivá ruční brzda s funkční aretací a kůží opletenou hlavicí. Počet součástek, ze kterých je model sestaven je vyšší jak 1000.

Dostupnost: Ihned k odeslání.