Vůz vznikl pro sérii okruhových závodů Super…

Nový model je značným faceliftem 6 let starého…

8.350 Kč

Ferrari D50 #26 (1956)

Konec Lancie, začátek Ferrari

Smrt Ascariho při testech jiného závodního vozu Ferrari v Monze byla mimo finančních problémů pro Lancii další velkou ránou, že ukončila své závodní aktivity. Vůz D50 byl v té době ještě ne zcela doladěný v zatáčkách byl nestabilní a přetáčivý, vinu na tom mělo i umístění nádrží v bocích. Vůz ale skrýval velký potenciál. Toho využil Enzo Ferrari a převzal celý závodní tým včetně náhradních dílů, tým konstruktéra Jana i jezdce Eugenia Castellottiho. Po takřka dvouleté pauze od vozu Ferrari 500 F2 tak stáj Ferrari disponovala strojem, který se mohl po odchodu konstruktéra Aurelia Lamprediho dále rozvíjet. Právě Ferrariho zkušenosti bylo to, co vozu D50 pomohlo v dalším vývoji v prvotřídní závodní vůz F1.

Upravený vůz pod označením Lancia Ferrari D50 závodil v roce 1956. V motoru byly použity jiné písty, zvýšil se stupeň komprese, zesílila se kliková skříň a výkon motoru vzrostl na 280 hp při 8000 otáčkách za minutu. Snížila se příď vozu a postranní nádrže splynuly se středem šasi, vlastní nádrže se přesunuly do jedné v zadní části vozu, těsně za sedadlem řidiče. Výfuková potrubí vyúsťují vždy čtyřmi trubkami těsně před pravé a levé zadní kolo. Dva původní chladiče oleje mezi boční nádrží a trupem vozu zmizely a byly nahrazeny chladičem oleje v trubce instalovaným na přední straně chladiče. Olejová nádrž zůstala na samém konci zádi.

U Ferrari nastaly i personální změny, poté, co se Mercedes stáhl z okruhů na konci roku 1955, musel nejlepší pilot Juan Manuel Fangio, který byl do té doby u Mercedesu zaměstnán, hledat novou práci. Ferrari ho pravděpodobně uvítalo s otevřenou náručí. S dalšími známými jezdci, jako byli dva italové Luigi Musso a Eugenio Castellotti a čtvrtý jezdec v týmu, nováček Peter Collins z Anglie Ferrari získal pro Grand Prix sezónu 1956 vysoce profilovaný řidičský tým.

Fangio si dojel díky třem výhrám, dvěma děleným druhým místům a jednomu čtvrtému pro svůj čtvrtý mistrovský titul. Dvě výhry si připsal celkově třetí muž šampionátu Peter Collins, Castellotti obsadil šesté místo, Paul Frère díky druhé příčce při svém jediném startu osmé a Luigi Musso, který pomohl Fangiově výhře v Argentině předáním vozu, obsadil celkově jedenácté.

Vůz v tomto provedení se zúčastnil GP Monzy 1.9.1956 osmého závodu F1 té sezóny. Okruh v Monze patří k nejrychlejším okruhům šampionátu, celková délka závodu byla pře 500 km. Do závodu vstupoval s největšími nadějemi na titul Juan Manuel Fangio, který měl náskok 8 bodů před Peterem Collinsem a Jeanem Behrou - Maserati (oba 22 bodů). Za volantem tohoto vozu týmu Scuderia Ferrari seděl první část závodu Peter Collins (Velká Británie), ten po poruše vozu Juana Manuela Fangia (zlomená řídící páka) mu svůj vůz poskytl a Juan Manuel Fangio (Argentina) tím získal čtvrtý mistrovský titul. Vůz v závodě obsadil 2. místo se ztrátou 6,1 sekuny na vítěze. Byla to jen taktická hra Ferrari, Collins jezdil na třetím místě, což mu na titul nestačilo a Fangio dovezl se štěstím vůz na druhém místě což znamenalo další tři body, které se mu ale škrtaly, protože se do šampionátu započítávalo pouze pět nejlepších výsledků. Fangio tak získal titul se stejným počtem bodů s jakým do Grand Prix Itálie nastupoval. Naopak Collins přišel o druhé místo v celkovém pořadí, protože místo 6 bodů, které by získal za druhé místo, získal pouhé tři body, právě proto, že poskytl vůz Fangiovi. Vítězem závodu se stal Stirling Moss, v závodě debutovali do budoucnosti slavní jezdci jako Wolfgang von Trips (Ferrari D50) či Jo Bonnier. Ferrari mělo v závodě celkem 6 vozů (Fangio, Collins, von Trips, Castellotti, de Portago a Musso). Silnou stáj zde mělo opět Maserati (Stirling Moss, Jean Behra, Luigi Villoresi a Paco Godia) a britský zástupce Vanwall s piloty Piero Taruffi, Harry Schell a Maurice Trintignant. Francouzský tým Gordini naposledy hledal možnost vstoupit do GP, ale šance na přední místa byly minimální. Na konci sezóny skončila Gordini závodní aktivity a odešla z F1 závodů.

Vlastní závod představoval pro diváky velké divadlo, z první pozice odstartoval Fangio (startovní číslo 22), ale po špatném startu jej předjeli Castellotti a Musso, oba však prorazili pneumatiky a do čela závodu se ve 4. kole dostal Moss, zde pokračoval do kola 10, to jej předjel Harry Schell na Vanwallu, jen ale na jedno kolo. Až do 45. kola pak v čele kroužil opět Moss (Maserati 250F). Po 30 kolech zůstal v boxech Fangio s porouchaným vozem, dle strategie týmu měl dostat vůz od Luigi Mussa, ten mu jej však odmítl předat a Fangiovi se titul mistra světa začal ztrácet. Musso v tu chvíli bojoval s Mossem o první místo. V té chvíli nastal nevídaný sportovní čin, Collins, který zastavil na kontrolu pneumatik se nesobecky rozhodl předat svůj vůz (startovní číslo 26) Fangiovi. Collins měl v tu chvíli též šanci stát se mistrem světa, dal ale přednost svému staršímu kolegovi. Svůj čin následně odůvodnil svým věkem, s tím že má v následujících letech ještě šanci být mistrem světa. Bohužel se mu přání nesplnilo, protože o dva roky později v roce 1958, při nehodě na Nürburgringu Grand Prix Německa zemřel. V závodě pak nastal ještě jeden nevídaný čin, kdy Luigi Piotti řídící soukromé Maserati pomohl jeho značkovému kolegovi Mossovi (prázdná nádrž) tím, že dotlačil jeho vůz do boxů. Tato akce byla také jedinečná v historii Formule 1. V čele závodu se tedy opět pohyboval Lusso, než mu krátce před cílem praskla tyč řízení. Stirling Moss se opět ujal vedení a vyhrál závod o šest vteřin před Fangiem, který dělil body s Collinsem.

Rok: 1956

Popis modelu: model má odnímatelnou kapotu motoru, otevírací víčka nádrží benzínu, oleje, demontovatelná kola. Otevíratelná je i vzduchová klapka před kokpitem. Model, o kterém mnoho sběratelů dlouhá léta snilo je zde a patrně v tom nejlepším provedení, jaké se mu mohlo dostat. Další informace o modelu včetně obrazové dokumentace budou doplněny.

Dostupnost: Uhned k odeslání.