Produkty

Akční zboží

fe011a_a_Ferrari-California-T_031
AKCE

FE011A Ferrari California T

Jméno California není u Ferrari žádným…

8.450 Kč

mrbug01h5_a
AKCE

BUG01H5 Bugatti Veyron 16.4

Bugatti Veyron, 2 slova, ve kterých jsou ukryté 2…

6.850 Kč

TOP09B_a
AKCE

TOP09B Alfa Romeo RZ

Tato Alfa je jednou z nejvzácnějších,…

3.500 Kč

mrbug04d_a
AKCE

BUG01D4 Bugatti Veyron 16.4

Bugatti Veyron, 2 slova, ve kterých jsou ukryté 2…

6.850 Kč

mrlambo05a_a_sesto_elemento
AKCE

LAMBO005A Lamborghini Sesto Elemento

Šestý prvek, tak zní v překladu jméno…

7.390 Kč

Lancia D50 #10 (1955)

V padesátých letech se vůz D50 pro Lancii ve formuli 1 měl stát vývěsním štítem, od projektu se čekaly velké výsledky, vše se ale vyvíjelo zcela jinak.
Slavný konstruktér Vittorio Jano dostal úkol pro Lancii vyvinout závodní vůz, který měl být zároveň moderní, krásný a měl být především rychlejší, než veškerá srovnatelná konkurence té doby. Především se mělo jednat o konkurenci proti tou dobou dominantní Mercedesy W 196.

Jano prezentoval originální a vysoce inovativní vůz, který byl široké veřejnosti představen 20. února 1954. Svou konstrukcí Vittorio Jano daleko předběhl svou dobu. Monopost dostal motor V8 o objemu 2,5 litru s úhlem válců 90° a výkonu 260 hp, motor byl umístěn s úhlovou odchylkou 12° vůči podélné ose vozu směrem doleva.
Toto uspořádání umožňovalo instalaci kloubového hřídele mimo střed vozidla na levou stranu, a vytvořilo tak prostor pro výrazně nižší umístění sedadla řidiče. To umožnilo velmi malou výšku monopostu s aerodynamickými výhodami. Jako další funkci konstrukce Lancie D50 je třeba zdůraznit, že motor sloužil jako nedílná součást rámové konstrukce trupu a stal se tak nosnou komponentou.

Největší pozornost však při pohledu na tuto Lancii vyvolají dva mezi koly umístěné plechové aerodynamické „prostory“. Ty mezi předními a zadními koly nalevo i napravo od kokpitu důmyslně Jano využil pro 2 úzké nádrže. Zvýšily tak aerodynamické přednosti monopostu a umožnily do nich naplnit až 200 litrů pohonných hmot. Plné nádrže umožnily monopostu absolvovat celý závod bez zastávek v boxech bez doplňování paliva, tím měl být opět získán drahocenný čas k poražení soupeřů. Vše bylo založeno na myšlence, že jízdní vlastnosti s klesající hladinou pohonných hmot v nádrží budou stabilní a pro řidiče budou reakce vozu předvídatelné. Takto rozložené nádrže měly mít podstatnou výhodu oproti běžně u konkurence používaných nádrží v zádi monopostu.

Eugenio Castellotti byl nejmladším jezdcem Scuderia Lancia. Přišel, tak jako jako Ascari a Villoresi v roce 1954 k nově vytvořenému závodnímu týmu Grand Prix. Vzhledem k mnoha zpožděním souvisejícím s designem v revolučním prestižním projektu D50 se tým účastnil pouze posledního závodu roku 1954 na Velké ceně Španělska v říjnu 1954 (2. vůz odpadl z důvodu vady brzd) se nešťastný Alberto Ascari a šéf jeho firmy Gianni Lancia horečně připravovali na následující ročník Světového poháru, vůz tou dobou ještě trpěl dětskými nemocemi.
Grand Prix Argentiny na počátku roku 1955 byla pro Lancii též neúspěšná, všechny vozy odpadly, znovuzískání sil pomohly úspěchy ve dvou Grand Prix v Turíně a Pau (oba závody se ale nezapočíátávali do seriálu GP).

Lancia v tomto provedení se zúčastnila GP Pau 11. dubna 1955, závod byl dlouhý 303,8 km (110 okruhů). Za volantem týmu Scuderia Lancia seděl Eugenio Castellotti (Itálie). Vůz v závodě obsadil celkové 2 místo. V závodě nestartovalo Ferrari ani Mercedes (jeho závodní stáj se připravovala na GP Monaka. Pro Lancii tím byl velkým soupeřem tým Maserati. V čele závodu jel dlouho Fangio, bohužel 2 kola před koncem musel z důvodu poruchy brzd do boxů. Do čela závodu se tím dostal Jean Behra na Maserati 250F, nadaný Castellotti ale udržel 2. místo. Luigi Villoresi, také na Lancia D50 se startovním číslem 8 skončil čtvrtý, Ascari po opravě vozu dojel na místě pátém. Závod měl ale smutný průběh díky smrtelné nehodě Argentince Mario Alborghettiho na Maserati v 19. kole.

Rok: 1955

Odkaz na video o Lancii D50:

Historie Lancie D50 a Ferrari D50

Popis modelu: model má odnímatelnou kapotu motoru, otevírací víčka nádrží benzínu, oleje, demontovatelná kola. Otevíratelná je i vzduchová klapka před kokpitem. Model, o kterém mnoho sběratelů dlouhá léta snilo je zde a patrně v tom nejlepším provedení, jaké se mu mohlo dostat. Modely pod  kódy M-176 a M-177 jsou fyzicky stejné, verze pod kódem M-178 se však od nich odlišuje - jsou jiná víčka nádrží, kód M-178 má pouze 3 boční průduchy na kapotě nad motorem, kódy M-176 a M-177 jich mají 5 a kód M-178 nemá chladiče, které byly umístěny mezi karoserií a bočními nádržemi před zadními koly.

Dostupnost: Ihned k odeslání.

Cena u výrobce: 497€

Cena:

10.080 Kč


Cena bez DPH: 8.331

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Ihned k odeslání
Kód: M-178
Výrobce: CMC
Popis modelu: Velikost: 1:18
Značka vozu: Lancia
Barva: Červená
Limitovaná edice: 1000 ks
Startovní číslo: 10
Kategorie: Závodní auto