7.190 Kč s DPH
5.942 Kč bez DPH
5942 Kč ks

Vítězná GP Bernu 1952

V roce 1952 se Mercedes-Benz vrací do sportovního motoristického dění se svým nově vyvinutým sportovním vozem Mercedes 300 SL (W194). Aerodinamický sportovní vůz s neobvyklým vstupem křídlovými dveřmi, které se otevírají od spodního okraje bočního skla a otáčejí se kolem středu vrcholu střechy. Tento aerodinamický sportovní vůz okamžitě okouzlil publikum kolem závodních aut.
Po úspěšném debutu ve vytrvalostním závodě na Mille Miglia šlo pro Mercedesy 300SL SL (Super Light) 18. května 1952 při mezinárodních závodech sportovních vozů Grand Prix v Bernu o obnovený boj o vítězství. závod v Bernu se konal okruhu Bremgarten Ring na okraji Bernu. Závod byl vypsán výhradně pro vozu s obsahem větším než 1,5 litru.

Mercedes se zúčastnil závodu se čtyřmi vozy ve zcela neobvyklých barvách, červené (Rudolf Caracciola, #16); zelené (Karl Kling, #18) a modré (Hermann Lang, #20) a poslední vůz ve stříbrné s Fritzem Riessem (#22) nastoupily do konkurenčního boje se svými soupeři z Ferrari (340 America), Lancie D20, Aston Martina DB2 a Jaguáru XK120 a dalších. Nejsylnější vůz Ferrari 340 America musel poměrně brzo ze závodu odstoupit z dlvodu poruchy hnacího hřídele. Závod začal bleskově Caracciola, dostal jsem brzo do vedení, ve druhém kole se před něj prodral jeho starý rival Lang. Na konci Mercedes slaví impozantní trojité vítězství s Karl Klingem jako vítězem, Hermannem Langem na místě druhém a třetím Fritzem Riessem. Bohužel, radost z vítězství je poznamenána tragickou nehodou Rudolfa Caracciola, který ve 13. kole díky zablokované brzdě předního kola vylétl mimo trať a narazil do stromu. Se zlomenou stehenní kostí a jinými zraněními musel být hospitalizován.

Jeho léčení bylo dlouhé, zlomené kosti a operaci kolene byly příčinou trvalého postižení na pravé noze, což znamenalo konec jeho závodní kariéry.

Vůz poháněl 6 válcový motor OHC se čtyřstupňovou převodovkoum výkon motoru byl 170 hp při 5200 ot/min. Objem motoru byl 2995 cm³, nejvyšší rychlost vozu byla 240 km/hod.

Rok: 1952

Popis modelu: Z hlediska vývoje produkce firmy CMC jde v podstatě o velice starý model (v roce 2000 byl oficielně zařazen do nabídky), tato verze se od původních odlišuje ve více detailech. Jedním z nejdůležitějších jsou dveře (u těchto verzí se otevírá v podstatě jen okno), zavazadlový prostor má funkční víčko nádrže a neobsahuje rezervní kola, kapota nad motorem není jako u původních verzí poutána žádným řemenem. Všechny verze bez rozdílu mají v rámci bočních oken malý otáčivý díl. Model se skládá z více jak 250 součástek, interiér je čalouněn látkou a kůží.