Akční zboží

Aston Martin DB4 GT Zagato #1 (1961)

Zase něco pro Le Mans

Jean Kerguen, jeden z nejlepších soukromých závodních jezdců konce 50. let ve Francii, dostal příležitost se zúčastnit se svým Aston Martinem DB4 GT Zagato  Le Mans 1961. Ve svých závodních přípravách byl aktivně podporován Garáží Mirabeau, francouzským obchodníkem s Aston Martinem. Kromě toho byl tým Mirabeau posílen továrním odborníkem Aston Martina Des O'Dellem, který mu mohl dát cenné rady vycházející ze svých velkých zkušeností s vývojem a vynikající Kent Nissen ze závodní scény Le Mans.

Takto připravený Jeana Kerguen se svým druhým pilotem Jacques Dewezem (pseudonym „Franc“) a dalšími dvěma Astony z anglického závodního týmu ERS startovali z předních pozic do závodu.Start se výborně podařil a v dalším průběhu závodu auto jelo k radosti svých pilotů a celého závodního týmu naprosto perfektně a bez jakéhokoliv zásahu. Jedinou mechanickou opravou během závodu byla výměna brzdových destiček po 14 hodinách a po 16 hodinách ladění spojky.

Po 23 hodinách závodu zajel Kerguen  na poslední zastávku do boxu na aktuálně deváté pozici celého závodního pole, vyhlídky na dobré cílové umístění byly slibné. Jacques Dewez byl připraven přejít posledních 50 minut do útoku, když zjistil, že po stisknutí tlačítka startéru motor nereaguje. Rychlé kontroly, prováděné odborníkem Des O'Dellem, neukazovaly žádné viditelné vady při kontrole baterii a všech  kabelových spojů, stejně ani externí kontrola startéru.

Nezbylo nic jiného než závod, hluboce zklamaný po 286 úspěšných kolech a 50 minut před koncem závodu, vzdát. Vozidlo bylo tou dobou  na třetím místě ve své třídě, takže odstoupení mrzelo dvojnásob. I přes tuto komplikaci byl ale vůz klasifikován na 23. místě (ve třídě GT to bylo 7 místo).

Vůz poháněl řadový 6 válcový motor namontovaný za přední nápravou s rozvodem 2x OHC o maximálním výkonu 314 HP při 6000 ot/min, objem motoru je 3670 cm³. Maximální rychlost vozu byla kolem 246 km/h.

Rok: 1961

Video s vozem Aston Martin DB4 GT Zagato:

Aston Martin DB4 Zagato

Popis modelu: Model má otevírací dveře, kapotu, zavazadlový prostor, v kterém je koženým řemenem připoutaná rezerva, tu lze samozřejmě vyjmout. Vlastní kola jsou též demontovatelná, otevírací jsou i víčka nádrže a posuvná jsou i boční sklíčka. Model se skládá z 1825 součástek a samozřejmě se liší od všech ostatních verzí Aston Martin Zagato.

Dostupnost: Ihned k odeslání