Produkty

Lamborghini Miura (1963)

Možná nejúžasnější věc na Lamborghini Miura - a je tu spousta neuvěřitelných věcí o Miuře - je to, že se to nikdy nemělo stát. Auto, pojmenované po nejtvrdším a nejobávanějším plemeni španělského bojového býka, začalo jako odpolední projekt mladého technického ředitele Ferruccia Lamborghiniho a jeho zástupce Giampaolo Dallary a Giampaolo Stanziniho.

Lamborghini již přešel z úspěšného výrobce traktorů na výrobce automobilů, proslulý svou brilantní mechanickou myslí a svou posedlostí dokonalostí. Byl to muž, který jednou řekl Enzovi Ferrari, že jeho 250 GTO není dost dobrá. Enzo mu sdělil, že by se měl držet traktorů. Lamborghini ale postavil 350 GTV, vůz s předním motorem, zadním pohonem kol. Dvoumístný vůz rychle zvedl vlnu obdivu v Itálii, k nelibosti Enzo Ferrariho.

Tento úspěch GTV a inspirace závodními ikonami jako Ford GT a Ferrari 250 Le Mans vedl konstruktery Dallaru a Stanzini k vývoji vlastního vozu se středním motorem. Ferruccio Lamborghini tou dobou neměl zájem o závodní vozy. Počátkem roku 1965 konstruktéři ale ukázali svému šéfovi svůj nápad. K jejich překvapení byl ohromen, a dal jejich projektu zelenou.

Výsledný prototyp podvozku byl nazván P400, a představoval příčně namontovaný 4 litr V12 motor. Motor, převodovka a diferenciál byly konstruovány jako jeden celek s použitím stejného mazání pro všechny tři hlavní části. Tento design byl hodně složitý, ale byl to jediný způsob, jak získat nízké těžiště vozu.

P400 byl odhalen jako holý podvozek na  autosalonu Turín 1963. Dalším krokem byla karoserie. Ferruccio pověřil legendárního Nuccia Bertoneho a jeho mladého spolupracovníka, pětadvacetiletého Marcella Gandiniho, aby P400 karosoval. Den před výstavou v Ženevě 1966 byl vůz hotov.

Vůz měl neuvěřitelný úspěch. Původně se jednalo o omezený počet automobilů, nakonec velký zájem donutil Lamborghini v prvním roce postavit 108 Miur. Celkem bylo postaveno 474 původní Miur (dle některých informací 475).

Miura S, odhalená v roce 1968, měla silnější motor 370 HP místo 350HP modernizované brzdy, a mírně vyšší maximální rychlost 280 km/h (174 km/h). Mezi roky 1968 a 1971 bylo prodáno celkem dalších 140 kusů.

Finální výroba Miury, známá jako Miura SV, byla představena v roce 1971. Nejpozoruhodnější změnou SV bylo, že motor a převodovka byly oddělené. Výkon se zvýšil na 385 koní při 7850 ot / min. Tato verze debutovala vedle konceptu Countach, který se o rok později stal nástupcem Miury. I když Miura nebyla prvním vozem Lamborghini, bylo to asi nejúspěšnější auto, které firma vyrobila.

Rok: 1963

Popis modelu: Model je vyroben z pryskyřičné slitiny RESIN, při této technologii výrobce dosáhl maximální věrnosti modelu ku originálu za cenu nemožnosti cokoli otevřít. Model je dodáván přišroubován na podkladové desce včetně vitríny a bločku vázaného v kůži s informacemi a fotografiemi vozu Lamborghini Miura. Vše je překryto akrylátovým krytem, na rozdíl od jiných výrobců komplet lepeným a s ozdobnými nerezovými kryty dolních rohů. Součástí balení je černá krabice s otevíráním na magnet, uložená v dalším černém papírovém obalu s uchy (tašce). Model je díky změně v přibaleným informacím zařazen do modelové řady Road & Track.

Dostupnost: Na objednávku

Cena u výrobce: 740$

Cena:

17.790 Kč


Cena bez DPH: 14.702

koupit:

ks

Parametry produktu

Dostupnost: Na objednávku
Kód: AM_Miura
Výrobce: Amalgam
Popis modelu: Velikost 1:18
Značka vozu: Lamborghini
Barva: Oranžová
Limitovaná edice: 500 ks
Kategorie: Sportovní auto